(VIDEO) Boris Jerković pobedom na 13. Serbian openu stigao do prvog mesta na svetskoj rang listi

13. Serbian Open u crosmintonu obeležila je smena na vrhu muške Svetske liste najboljih ograča.

Na takmičenju masters serije 500 koje je održano u subotu (03. 09.) u balonu “Orange Arena” u Somboru srpski najbolji takmičar je bio Boris Jerković iz somborske ekipe “Speeder”. Boris je osvojio prvo mesto u Open kategoriji i sa tim bodovima od 5.septembra postao Svetski broj 1 u crosmintonu.

Ovo mu je bio treći turnir u nizu koji osvaja i sa ovih 500 bodova preuzeo je vođstvo na svetskoj rang listi od Čeha Petr Makrlika koji ovoga puta nije došao na turnir da brani titulu. Jerković je prvi srpski igrač koji je to postigao. Pored toga Boris je osvojio treće mesto u kategoriji za mešovite parove sa Alidom Jerković.

„Osećaj je predivan. Nisam ni sanjao da ću u nekom sportu biti svetski broj 1, a eto postao sam. Sticajem okolnosti uz puno rada, treninga i upornosti pobedio sam u čini mi se na 5 turnira i po bodovima došao u priliku da budem prvi na listi. Sistem bodovanja se vratio na stari način kao pre korone, što je značilo da kao i u tenisu igrači gube bodove ako i ne brane naredne godine, a kao što znamo svetski broj 1 i osvajač Srbia opena prošle godine nije došao i eto preuzeo sam to zvanje i veoma sam ponosan na to“, istakao je Boris Jerković.

U Somboru su u subotu nastupili vrhunski takmičari iz 5 zemalja u 10 pojedinačnih i dubl kategorija. Najuspešniji su bili takmičari iz Mađarske sa 16 osvojenih medalja, a odmah za njima i članovi somborskog SBK „Speeder“ sa 13.

„Tačno je da ovaj Open je malo slabiji od drugih jer nemamo igrače iz Češke i Slovenije iz opravdanih razloga, ali tu su veoma kvalitetni igrači iz Mađarske, Hrvatske, Letonije, Rumunije, posebno u mlađim kategorijama. Mi smo zadovoljni kako smo organizovali turnir ali je najvažnije da su i igrači zadovoljni, a koliko znamo jesu. Nadamo se da ćemo sledeće godine uspeti dovesti više igrača i organizovati turnira sa preko 100 takmičara“, zaključuje Jerković.

Troje pionira somborskog kluba osvojilo je medalje. Katarina Blažev je napravila iznenađenje turnira, osvojivši srebro u kategoriji seniorki. Poražena je jedino od Mađarice Dosa-Racz, u tri vrlo neizvesna seta. Katarina je osvojila i srebro u kategoriji juniorskih parova sa Selenom Stojačić.

Uroš Lukač je osvojio dva bronzana odličja, pojedinačno u kategoriji pionira do 14 godina i u kategoriji juniorskih parova. U kategoriji juniorskih parova do bronze je stigao i Branislav Banić u paru sa Hasz Zalanom iz Mađarske.

Alida Jerković je osvojila bronzanu medalju u kategoriji seniorki i kao što smo rekli bronzu sa Borisom u mešovitim parovima. Simana Matković je stigla do bronze u kategoriji veteranki, poražena je u polufinalu od svetske vicešampionke Braun. Željko Banić je nastupio u kategoriji veterana i osvojio bronzanu medalju, poražen je u polufinalu od Letonca Sparea. Stevica Lukač je u paru sa Miodragom Kovačevićem osvojio bronzano odličje u kategoriji veteranskih parova. U najstarijoj kategoriji, veterani preko šezdeset godina, trijumfovao je Slobodan Jerković, drugi je bio Vladimir Blanuša a treći Zoran Purić – sve članovi somborskog kluba.

Ovim prilikom smo razgovarali sa Nebojšom Aleksićem iz crosminton kluba “Zagreb”, koji je najzaslužniji za to što su ove godine njegov klub i Grad Zagreb bili organizatori Svetskog prvenstva koje je okupilo preko 300 takmičara.