Sigurna kuća Sombor utiče na sistemske promene i izmene standarda

Nakon sastanka predstavnika Sigurnih kuća na teritoriji Republike Srbije, koji je održan u Banji Junaković, održano je još nekoliko sastanaka veoma značajnih sastanaka, a Neformalna mreža sigurnih kuća, čiji je inicijator Sigurna kuća Sombor, počela je da utiče na sistemske promene i izmene standarda.

Mogu da vam kažem da je veliko interesovanje svih Sigurnih kuća u Srbiji usledilo nakon tog sastanka, jer su rezultati počeli vrlo brzo da se dešavaju. Pored toga što je podršku dao Tim za socijalno uključivanje Vlade Republike, priključilo se i Kordinaciono telo za rodnu ravnopravnost i Ministarstvo građevinarstva, tako da smo održali nekoliko sastanaka u Beogradu, u Vladi Republike Srbije, na temu rezultata istraživanja koje je sprovela Sigurna kuća Sombor u saradnji sa vladinim Timom za socijalno uključivanje. Istraživanje je pokazalo određene probleme u sistemu kada su u pitanju usluge sigurnih kuća. Neki od problema su fizička dostupnost za osobe sa invdaliditetom, što podrazuvema da sigurne kuće moraju da budu pristupačne za sve građanke, druga važna stvar je licenciranje sigurnih kuća, gde smo konstatovali da dve trećine sigurnih kuća nije licencirano i treća i četvrta važna stvar koja jednu za drugom povlači jeste programi ekonomskog osnaživanja koji su specijalizovani za žene, kao i programi odnosno nepostojanje programa za decu, jer veliki broj dece prođe zajedno sa majkama kroz sigurnu kuću. To su teme o kojima se razgovaralo na sastancima u Vladi Republike Srbije, nedavno je održan i poslednji sastanak gde su bili predstavnici Ministarstva i predstavnici Kordinacionalnog tela i Tim za socijalno uključivanje, gde smo pojedinačno razmatrali probleme vezano za licenciranje sigurnih kuća“, istakla je Tamara Savović, rukovodilac Sigurne kuće u Somboru.

„Važna i velika stvar jeste ta da je Ministarstvo dozvolilo Neformalnoj mreži sigurnih kuća da zajedničkim integrisanjima i pristupom napiše spisak problema sa kojima se suočavaju sigurne kuće kako bi smo uticali na izmenu pravilnika o bližim standardima, to su minimalni standardi koji moraju da budu ispunjeni u socijalnoj zaštiti, tako da u narednom periodu očekujemo tu inicijativu Neformalne mreže koju upućuje Kordinacionalnom telu za rodnu ravnopravnost, nakon toga inicijativa ide Ministarstvu – tako da su to veliki i važni koraci koje planiramo tokom ove godine da rešimo. Druga važna stvar jeste da se uskoro raspisuje konkurs Ministarstva građevinarstva, koje četvrtu godinu zaredom radi intezivno na poboljšanju uslova stanovanja u sigurnoj kući, koji će biti namenjen samo sigurnim kućama što do sada nije bio slušaj„, završava naša sagovornica.

Marko Lončar

Marko Lončar


Glavni i odgovorni urednik