(VIDEO) Srednja ekonomska škola realizuje dva Erasmus+ projekta

U Srednjoj ekonomskoj školi Sombor tokom ove školske godine realizuju se dva Erasmus+ projekta. U pitanju su projekti „Ketering usluga“ i „Primena ICT (i ka te) tehnologija u nastavi“.

Sa Natalijom Katanić, direktoricom Srednje ekomonske škole popričali o tome koliko su ovi projekti važni za obrazovanje učenika i usavršavanje nastavnika.

„Naši učenici sa svojim mentorima i pratiocima su uspešno učestvovali u razmenama i mobilnostima u okviru dva projekta ove godine „Ketering usluga“ i „ICT izazov“. Razmene su završene, učenici su sa svojim mentorima bili u Makedoniji. Učestvovanje u tim projektima naši učenici osim znanja i veština koje steklu u ovkiru struke, razvijaju mnoge duge veštine i kompetencije – prvenstveno komunakacione veštine koje kasnije implementiraju i šire u školi sa drugim učenicima iz struke. Upoznaju druge kulture, stiču nove prijatelje nastavljaju sa njima da komuniciraju putem društvenih mreža Što se tiče nastavnika to je isto veoma bitno jer se oni profesionalno usavršavaju što dopinosi njihovom razvoju i tamo upoznaju nove obrazovne sisteme koji imaju druge načine rada, metode učenja i sve inovacije koje tamo usvoje prenose ovde na svoje kolege“, ističe Natalija Katanić, direktorica Srednje ekonomske škole Sombor.

Nastavnik Bojan Subotić upoznao nas je sa glavnim ciljevima projekta „Ketering usluga“.

„Glavni cilj ovog projekta jeste jačanje ključnih kompetencija učenika u inicijalnom i kontinuiranom stručnom obrazovanju kao i dodatna stručna usavršavanja nastavnika. Glavni rezultat ovog projekta jeste priručnik koji će se koristiti u nastavnom procesu i on će sadržati sve bitne korake ketering biznisa kao grane ugostiteljstva koja je u sve većoj potražnji“, između ostalog ističe Boja Subotić, nastavnik.

Tatjana Čonić, profesor engleskog jezika, osvrnula se na nedavan boravak u Severnoj Makedoniji koji je organizovan u okviru projekta „Primena ICT tehnologija u nastavi“.

„Cilj ove kratkoročne razmene učenikau Makedoniji jeste bilo osnaživanje učenika, ali i razmena primera dobre prakse među profesorima. Ova razmena je nosila naziv „Learning to doing“ odnosno učenje kroz rad, gde smo mi kroz neke radionice dobili praktične ideje i savete kako da neke alate koristimo u svojoj nastavi, ali naravno učenici su držali prezentacije o svojim školama, gradovima i državama, te tu tim putem vežbali svoje jezičke kompetencije, i tom prilikom su pokazali svoje znanje web too alata“, ističe Tatjana Čonić, profesor engleskog jezika.

Učenici Nikola Miličević i Miroslav Stričević sa ekipom naše televizije podelili su svoje utiske o samom projektu, ali i boravku u Makedoniji.

„Kroz projekat smo stekli nova prijateljastva, imali divno druženje. Upoznali smo se sa kulturom Makedonije, nekim bitnim znamenitostima, kao i korišćenjem web alata u savremenom obrazovanju“, ističe učenik Nikola Miličević.

„Ljudi su bili jako gostoprimljivi i narod je sam po sebi jako srećan. Mogu da kažem da je ovo zaista jedinstveno iskustvo“, završava Miroslav Stričević, učenik.

Marko Lončar

Marko Lončar


Glavni i odgovorni urednik