Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije Aleksandar Martinović razgovarao je sa predstavnicima kompanija koje proizvode jestiva ulja o Odluci o kvantitativnom ograničenju uvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda.
Odluka, koja je stupila na snagu 16. marta ove godine sa rokom važenja od devet meseci, doneta je kako bi se zaštitila domaća proizvodnja i primarni proizvođači, a odnosi se na kvartalne dozvole za uvoz jestivog suncokretovog ulja i margarina i to u količini proseka uvoza u prethodne četiri godine.
Na sastanku, na kojem su sagledane okolnosti uređene ovom odlukom, odnosno benefiti i ograničenja koje ona donosi, sagovornici su konstatovali da zajednički cilj proizvođača, kompanija i države treba da bude povećanje izvoza finalnih proizvoda, odnosno proizvoda sa dodatom vrednošću.
Martinović je istakao da je prioritet države da očuva i unapredi domaću proizvodnju, a da ujedno ne ugrozi prerađivačku industriju, dodavši da su vrata Ministarstva poljoprivrede otvorena svima koji žele da razgovaraju i učestvuju u unapređenju svih grana poljoprivrede.
Predstavnici kompanija izrazili su zadovoljstvo zbog prakse održavanja sastanaka sa predstavnicima Ministarstva, što je, uz podršku Uprave za zaštitu bilja, rezultiralo neuporedivo boljom situacijom na tržištu u odnosu na ranije.
Tokom sastanka, predstavnici kompanija su ministru predstavili svoje kapacitete i planirane aktivnosti, među kojima je i otvaranje novih postrojenja u narednom periodu, pri čemu su istakli opredeljenje za to da još više otkupljuju suncokret proizveden u Srbiji.
Kako su naveli, Srbija ima pogodno tlo za uzgoj suncokreta, soje i kukuruza, što je od nemerljivog značaja za proizvođače, prerađivače i samu srpsku privredu i poljoprivredu.
U razgovoru su, pored Martinovića, učestvovali i pomoćnici ministra poljoprivrede Milica Neđić i Nenad Katanić, kao i direktor Uprave za zaštitu bilja Nebojša Milosavljević.